Dzień Pluszowego Misia

Czy wiecie, że 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia? To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.
Pluszowy miś przez lata był bohaterem wielu bajek i filmów dla dzieci. Zdecydowanie do najpopularniejszych należy Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Colargol czy zwariowany miś z filmu „Ted”. W każdym przypadku pluszowa postać jest pozytywna i dostarcza oglądającemu wiele uśmiechu.
Z artykułu naukowego możemy się dowiedzieć, że zdaniem  psycholog Natalii Maćkowiak miś jest dziecku bardzo potrzebny. – To właśnie pluszak był w dzieciństwie naszym opiekunem, przyjacielem, dzięki niemu stawaliśmy się pewniejsi, a nawet mogliśmy się „wygadać”. Co ciekawe pluszowy przyjaciel nie zawsze miał twarz ukochanego niedźwiadka. Czasem był to ulubiony słonik, małpka, kurczak, zajączek, kot, albo pies. Posiadanie ukochanego pluszaka zwykle korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Ukochany pluszak pełni czasem także rolę pocieszyciela, uspokaja, kiedy dziecku jest smutno, pozwala także złagodzić tęsknotę za rodzicami, bliskimi. Uczy wyrażania emocji, rozwija wyobraźnię, uczy samodzielności i empatii (np. kiedy dziecko dba o przyjaciela, karmi, przewija) – wyjaśnia psycholog.

A tak świętowaliśmy w naszym przedszkolu:

 

0 0 votes
Oceń wpis
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments