Ciemność…

W świecie dzieci ciemność ma w sobie coś tajemniczego, magicznego i nieokiełznanego. Ale też niepokojącego. Oswójcie ją razem – wspólna zabawa ciemnością i światłem może pomóc dziecku rozjaśnić jego lęki. Ponadto pozwoli wam lepiej się poznać, wzmocni więź i wzajemne zaufanie, a także sprawi mnóstwo radości.

Propozycje do realizacji:

1) Bajka terapeutyczna „Miś Małgorzatki”

https://bajki-zasypianki.pl/dziecko-boi-sie-ciemnosci

2) Zabawy:

https://www.youtube.com/watch?v=weWjiEKXz-I

„Łap zajączka”

– przesuwajcie smugę światła latarki po ścianie, podłodze lub suficie. Dzieci wodzą wzrokiem i obserwują, dokąd zmierza świetlna plama, możecie próbować łapać świetlnego „zajączka”.

„Zabawa światłem w ganianego”

– tu potrzebne są już dwie latarki i wbrew nazwie wcale nie trzeba się nabiegać. Dorosły przesuwa smugę światła po ścianie, a dziecko goni ją drugą smugą – najpierw powoli, a potem coraz szybciej! Co jakiś czas możecie zamieniać się rolami.

„Kuchenne cienie”

– ta zabawa polega na podświetlaniu różnych domowych przedmiotów, np. widelca lub łyżki, i obserwowaniu ich cieni. Warto też sięgnąć po łyżkę durszlakową – przybliżanie jej i oddalanie od źródła światła daje niesamowity efekt kosmicznej podróży. Znane dzieciom codzienne przedmioty nabierają dzięki temu zupełnie nowego wymiaru.

„Co to, kto to?”

– ta zabawa polega na rozpoznawaniu przy użyciu dotyku przedmiotów umieszczonych w worku. Takie zgadywanie bez zaglądania często doprowadza do zabawnych pomyłek i sporych niespodzianek, kiedy przedmiot wyjmie się już z worka. A dodatkowo dotykanie po ciemku zabawek uwrażliwia i wyostrza zmysły.

3) Karty pracy:

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2018/04/Karta-pracy-5-1.pdf

https://www.tika.com.pl/media/static/materialy/Kolorowanki/K6.pdf

Miłej zabawy!

0 0 votes
Oceń wpis
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments